Nyomtatott darázsfészek-házak készülnek a társadalmi problémák leküzdéséért
A Bologna mellett épülő modell egy kizárólag helyi források felhasználásával készülő, biológiailag lebomló anyagokat felhasználó épület, aminek tervezésében a Mario Cucinella által alapított iskolának (SOS – School of sustainability) nagy szerepe volt a WASP nevű olasz cég mellett.
Az új szemléletű munka lényege, hogy megalkossanak egy fenntartható és a hagyományos modellektől eltérőlakatási formát, miközben tevékenységükkel felhívják a figyelmet a globális lakhatási problémákra.
Az tervezők szerint az új épületek a különféle éghajlati körülményekre is jól reagálnak, remekül alkalmazkodnak, ezzel is biztosítva egy új önfenntartó élet körülményeit.
Az elképzelés segítségével létrejöhetnek olyan települések az új technika segítségével, ami a mai ökofalvak szemléletét követve, de a TECLA által kínál lehetőségeket is felhasználva működnek.
A különleges formájú épület egy darázsfaj otthona alapján épül, ami a természetben sárból készül és edény formájú. A háznál 200 órát vesz igénybe az elemek nyomtatása, amihez összesen 7000 számítógépes kódot használnak fel. A kinyomtatott rétegek 12 milliméter vastagságúak, és összesen 350 darabra van szükség belőlük. Az épület létrehozásához 60 köbméternyi természetes anyagra van szükség,valamint mindösszesen 6 kilowatt energiára.
Az épület nyomtatása nem egy eszközzel zajlik, hanem egyszerre több nyomtatóval. Nem ez az első ilyen természetes anyagok felhasználásával készülő nyomtatott ház, még 2018-ban a Gaia nevű környezetbarát nyomtatott épület is elkészült a WASP-nak köszönhetően.
Kapcsolódó cikk:
3D városról pedig itt olvashatsz.