Milyen részei és funkciói vannak a korszerű raktáraknak?

A modern logisztikai raktárak kulcsfontosságú szerepet játszanak az ellátási lánc hatékonyságának biztosításában.
Milyen részei és funkciói vannak a korszerű raktáraknak?

Nem csupán az áruk tárolására szolgálnak, hiszen az integrált rendszereikkel hozzájárulhatnak az áruk mozgásának optimalizálásához, a költségek csökkentéséhez, valamint a gyorsabb kiszállításhoz. Már csak az a kérdés, hogyan teszik mindezt? Milyen részei és funkciói vannak a korszerű raktáraknak?

Ebben a cikkben minden fontos kérdésre választ adunk, emellett eláruljuk, hogyan történhet árajánlat kérés raktárlogisztikai szolgáltatásra.

1. Fogadó terület

Az első és legfontosabb a fogadó terület, azaz a beérkező áruk zónája. Ez a raktár első állomása, ahol az árukat az átvételkor ellenőrzik, rendszerezik, és persze azonosítják. Ide tartozik többek között még az áruk mennyiségi és minőségi ellenőrzése, valamint a megfelelő tárolóhely kijelölése. Ehhez olyan technológiákat használnak, mint a vonalkód-olvasók és az RFID rendszerek, amelyekkel hatékonyabbá és gyorsabbá válik az áruk azonosítása. De itt kapnak fontos szerepet még az automatizált szortírozó berendezések is, amik a nevükből fakadóan szétosztják a beérkezett termékeket.

2. Tároló terület

Ezen a területen történik meg az áruk biztonságos és rendszerezett tárolása. A helyet úgy alakítják ki, hogy az maximálisan kihasználja a rendelkezésre álló helyet, miközben minden könnyen hozzáférhető marad. Két típusról beszélhetünk, a statikus és a dinamikus tárolásról. Előbbinél a polcrendszerek játszanak fontos szerepet, amelyek különböző típusú árukat képesek befogadni. A dinamikus tárolás esetén görgős állványokon történik a termékek automatikus mozgatása.

Nem feledkezhetünk meg itt sem az innovatív rendszerekről, okos eszközökről. Szóba jöhetnek a magasraktári megoldások robotizált targoncarendszerekkel, valamint a hőmérséklet-szabályozott zónák hűtött vagy fagyasztott áruk számára.

3. Kiválasztási terület

Ennek a funkciója az áruk megrendelések szerinti szétválogatása. A komissiózási folyamat hatékonysága kulcsfontosságú a gyors kiszállítás érdekében. Lehet szó manuális komissiózásról, ahol emberek végzik a válogatást, valamint automatizált rendszerekről, ahol a robotkarok és az önvezető targoncák végzik el helyettünk a munkát és teszik közvetlenül a szállítószalagra az árukat. A támogató technológiák között megtaláljuk a hangvezérelt picking rendszereket, valamint a pick-to-light rendszereket, amelyek fényjelzéssel segítik a dolgozók munkáját.

4. Kiszállítási terület

A raktár utolsó állomása lesz az expedíciós zóna, ahol az árukat előkészítik a szállításra. Itt történik a csomagolás, a címkézés, valamint a szállítményok rendszerezése. Gyakran használnak ehhez automata csomagoló rendszereket, okos mérlegeket, valamint terhelési optimalizáló szoftvereket, amelyek kiszámítják a rakomány optimális elrendezését.

5. Technológiai központ

Egy korszerű raktárból nem maradhat ki az irányító és monitorozó rendszer sem, amely az összes műveletet valós időben irányítja és követi. A raktárirányítási rendszerek segíthetik a folyamatok optimalizálását és az adatok gyűjtését, elemzését.

Fontos, ha raktárlogisztikai szolgáltatásra kérünk árajánlatot, akkor vegyük figyelembe, hogy az a raktár milyen eszközökkel van felszerelve. Lehet, hogy egyes helyeken magasabb ajánlatot kapunk, de ott jóval több mindenhez hozzájutunk, ami optimalizálja a szállítási folyamatot.

Kapcsolódó cikkek

Milyen részei és funkciói vannak a korszerű raktáraknak?

Milyen részei és funkciói vannak a korszerű raktáraknak?

A modern logisztikai raktárak kulcsfontosságú szerepet játszanak az ellátási lánc hatékonyságának biztosításában.